Protezy stałe, ruchome- jak wybrać - Dentystyczny

protetyka jastrzębie

Dentysta a stomatolog


Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy już do dentysty. Nie ma jednak nic

Protezy stałe, ruchome- jak wybrać - Dentystyczny protetyka jastrzębie
złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.


Przed wstawieniem nowych zębów konieczne jest

Stomatologia cały czas się rozwija. Pojawiają się innowacyjne metody leczenia ubytków, które dla pacjenta są całkowicie bezbolesne.
Dentysta powinien być dobrze znany już kilkuletnim dzieciom. Malucha warto zadbać na wizytę adaptacyjną, podczas której specjalista objaśni mu metody i zapozna z podstawowymi narzędziami. Oczywiście taka wizyta odbywa się w formie zabawy.
Na takiej wizycie pociecha dowie się również jak prawidłowo szczotkować zęby.
Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne, gdyż nieleczona próchnica często przenosi się na zęby stałe i znacząco je osłabia. U dzieci istotna jest również regularna kontrola i profilaktyka w postaci fluoryzacji i lakowania.
Protetyka to dziedzina zajmująca się implantologią i protezami. Implanty w zależności od wybranego rodzaju to spory wydatek. Przed wstawieniem nowych zębów konieczne jest wyleczenie wszelkich ubytków i przygotowanie jamy ustnej. Coraz częściej spotkać można się z metodą wstawienia implantów tuż po wyrwaniu konkretnego zęba. W tym przypadku implant służy jako opatrunek na powstałą ranę.
Posiadacze implantów powinni w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej, aby nowe zęby jak najdłużej zachować w idealnym i nienaruszonym stanie.


Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza


Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycy, że w jej ramach można wyróżnić wiele specjalizacji stomatologicznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana stomatologia zachowawcza. Dział stomatologii zachowawczej zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków na skutek infekcji. Do specjalizacji, jaką jest stomatologia zachowawcza, należy także dyscyplina zwana endodocją, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Każdy gabinet stomatologiczny zajmujący się leczeniem zębów oraz jamy ustnej posiada w swojej ofercie usługi z zakresu stomatologii zachowawczej. Dział stomatologii zachowawczej jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną, w której zakres działań wchodzi nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są z pewnością jednymi z częściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Usługi oferowane w ramach stomatologii zachowawczej to, między innymi, wypełnianie zęba, działania profilaktyczne przeciw próchnicy oraz leczenie kanałowe zębów.



© 2019 http://dentystyczny.garazfest.com.pl/